Respuesta :

Answer:

A. 904.3 cm³

Step-by-step explanation:

Radius of the ice cream cone (r) = 6 cm

Height of the ice cream cone (h) = 12 cm

Radius of the shape of hemisphere formed by the half scope of ice cream = 6 cm

Total volume of ice cream = volume of cone + volume of hemisphere

= [tex] (\frac{1}{3} \pi r^2 h) + (\frac{2}{3} \pi r^3) [/tex]

Plug in the values

[tex] (\frac{1}{3} \times 3.14 \times 6^2 \times 12) + (\frac{2}{3} \times 3.14 \times 6^3) [/tex]

[tex] (\frac{1}{3} \times 3.14 \times 36 \times 12) + (\frac{2}{3} \times 3.14 \times 216) [/tex]

[tex] = (1 \times 3.14 \times 12 \times 12) + (2 \times 3.14 \times 72) [/tex]

[tex] = (452.16) + (452.16) [/tex]

Total volume of ice cream = 904.3 cm³ (nearest tenth)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico