Respuesta :

Answer: the discharge observed at a v-notch weir is 66.7 in³/s

Explanation:

Given that;

Notch angle ∅ = 90°

height above the weir is 3 inches { head + head correction factor) h + k = 3 in

Discharge Q = ?

To determine the discharge observed, we us the following expression

Q = 4.28Ctan(∅/2) ( h + k )^5/2

where Q is discharge, C is discharge coefficient, ∅ is notch angle, h is head and k is head correction factor

now we substitute

Q = 4.28 × 1 × tan(90/2) ( 3 )^5/2

Q = 4.28 × 1 × 1 × 15.5884

Q =  66.7 in³/s

Therefore the discharge observed at a v-notch weir is 66.7 in³/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS