becketta becketta
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Maria bought 1,000 pounds of bananas for $220. How much did they cost per pound?

Respuesta :

matt843 matt843
  • 20-11-2020

Answer:

i believe the answer is $0.22 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link
chloesonya162
chloesonya162 chloesonya162
  • 20-11-2020

Answer:

4.545454545

Step-by-step explanation:

1,000/220=4.545454545

Answer Link

Otras preguntas

If a story has an unreliable narrator does that mean we shouldnt trust anything the character says why or why not
Cory has $24 more that twice as much as Stan. Together they have $150. How much does each have?
So how do I do this
if 8x+2=42 what is x
6th grade math both please
An interest rate is the price of money _____or____
find a positive number that equals 12 when added to its square ___?
Please help 25 pts math
Last week gas cost $2.89 per gallon. This week the price of gas is $1.99 per gallon. What is the approximate percent of increase or decrease?
Help PLZZZ a bicyclist pedals at an average speed of 16 miles per hour for 3 hours in that time how many miles did the bicyclist travel ? 9 hint d=rt)