contestada

A sample of compound contains 5.65x10 21 molecules molar mass of the compound is 89.06g/ mol determine the mass of the sample in grams

Respuesta :

Answer:

Explanation:

no of molecules=5.65*10^21

NA=6.23*10^23

no of moles=no of molecules/avogadro number

no of moles=5.65*10^21/6.23*10^23

no of moles=9.07*10^-3

now we know that

no of moles=mass/molar mass

mass=no of moles*molar mass

mass=9.07*10^-3*89.06

mass=0.808 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico