kashardennis89
kashardennis89 kashardennis89
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

The price for four pounds of peanut butter fudge is $11.20 The price for six pounds of chocolate bark is $16.80 Which item is more expensive?​

Respuesta :

xX27ninja72Xx
xX27ninja72Xx xX27ninja72Xx
  • 20-11-2020

Answer:

They are the same price

Step-by-step explanation:

Price per pound for peanut butter fudge

=11.20 ÷ 4

=$2.80

Peice per pound for chocolate bark

=16.80 ÷ 6

=$2.80

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a cone that has a height of 7 mm and a radius of 3 mm? Use 3.14 to approximate pi and round the answer to two decimal places if necessary.
simplify (x^3+5x^2+5x-2)+(x+2)
what number is 6.1% of 60
What do alcohol fermentation, acetyl CoA formation, and the Krebs cycle have in common? A. All produce water. B. All produce carbon dioxide. C. All produce ATP.
Alice has 12 shells 1/6 of the shells are black. how many shells are black?
A proportional relationship is represented by the equation 2x = 18y. IF y = kx, where k is the constant of proportionality, find the value of k.
what is 18 percent of 4,500.00 dollars
Yesterday the hiker began hiking at 2850 feet above sea level, climbed over a 5575 foot-high summit and descended 2695 feet before stopping for the night. What
when plates push together they cause
In the Battle of _______, a disastrous charge against forces holding Cemetery Ridge led to Confederate defeat. A. Gettysburg B. Antietam C. Cold Harbor D. Vicks