Respuesta :

Answer:

8 kg

Explanation:

The mass of an object can be found by using the formula

[tex]m = \frac{f}{a} \\ [/tex]

f is the force

a is the acceleration

From the question we have

[tex]m = \frac{56}{7} \\ [/tex]

We have the final answer as

8 kg

Hope this helps you

Answer:

8 kg*m/s  (8 kg)

Explanation:

f= 56 N

a= 7 m/s^2

m= ?

m= 56 N / 7 m/s^2

= 8 kg*m/s

(8 kg)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico