Will give Brainliest.

Edwin graphs the relationship of the gallons of milk he buys in terms of dollars.

Sam buys milk from a different shop. He writes an equation for the amount he spends on milk, p = 3.4g, where p is the cost and g is the gallons of milk bought. Who buys milk at a lower rate, and what is the price?

A) Edwin buys milk at a lower rate, $3.40 per gallon.

B) Edwin buys milk at a lower rate, $3.50 per gallon.

C) Sam buys milk at a lower rate, $3.50 per gallon.

D) Sam buys milk at a lower rate, $3.40 per gallon.​

Will give BrainliestEdwin graphs the relationship of the gallons of milk he buys in terms of dollarsSam buys milk from a different shop He writes an equation fo class=

Respuesta :

Answer:

the answer is d) sam buys milk at $3.40 per gallon

Step-by-step explanation:

the graph shows that edwin spends $7 for 2 gallons

meaning that per gallon, he spends 3.50

meanwhile, the equation sam gives us shows that the unit price is 3.40 for him... since p=price and g=gallons

or if you wanted it to look at it graphically

Edwins slope is 3.50

sam's is 3.40

Answer:

D.) Sam buys the milk at a lower rate, $ 3.4 per gallon

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE