ameliadosmilnueve
ameliadosmilnueve ameliadosmilnueve
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for the meat?

Relax

Respuesta :

tastetester0585
tastetester0585 tastetester0585
  • 20-11-2020

Answer:

$1.60 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true of development in both Nigeria and Venezuela? A. It has completed a transition to a free-market economy. B. It benefits from th
how many tables will be needed to seat 65 people if each table seats 7 people
PLEASE HELP FAST THIS IS DUE IN 10 MINUTES!!!! Read the following sentence. For anyone who loves Chinese food and does not know it, there is a new restaura
On an airplane, there are two window seats, 2 aisle seats, and 1 middle seats per row (each row sits 3 people on one side of the aisle and 2 people on the oppo
Who wanted to limit immagration and keep America for Americans
Find f(-2) for f(x) = 3x+4
The answer too all of them
Select all the names for a in the expression. 7ab+3 variable expression sum constant factor coefficient
If f(x)=(-x) cubed, then f(-3)?
Which quality do most successful writers have?