The required work done is 38.82 joules.
Work done to be determine for force of 10 newton on angle of 75° for 15 meters.
Work done is define as the force required to move an object by some displacement.
Here, work done = force x displacement x cosФ
= 10 x 15 x cos75°
= 150 x 0.25
= 38.82 joules
Thus, the required work done is 38.82 joules.
Learn more about work done here:
https://brainly.com/question/13662169
#SPJ2