Respuesta :
The unit cost is $6.50 per pizza
What is the cost per unit in math?
- The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc. of what you want to buy.
How do I calculate cost per unit?
- To calculate the cost per unit, add all of your fixed costs and all of your variable costs together and then divide this by the total amount of units you produced during that time period.
Based on the given conditions,
formulate: $97.50 ÷ 15
Convert decimal to fraction: 975÷10÷15
Divide a fraction by multiplying its reciprocal : [tex]\frac{975}{10}[/tex] ×[tex]\frac{1}{15}[/tex]
Cross out the common factor: [tex]\frac{65}{10}[/tex]
Cross out the common factor: [tex]\frac{13}{2}[/tex]
Per cost pizza : [tex]6.5[/tex] or [tex]6\frac{1}{2}[/tex]
Hence , throwing a party , ordered 15 pizza for guest and total value of pizza is $97.50 and the cost of one per pizza is $ 6.5 .
Learn more about Common Factor on:
brainly.com/question/4802873
#SPJ2