kiing1234 kiing1234
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 ice cream cones cost $8.25 dollars how mush d 2 ice cream cones cost

Respuesta :

tremfacey
tremfacey tremfacey
  • 20-11-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

$8.25/3=2.75

2.75=1 ice cream cone

2 ice cream cones=2.75+2.75

2 ice cream cones=5.50

your welcome

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between health-related and skill-related fitness?.
Cactus finches have long, pointed beaks. Say the only source of food for Cactus finches is cactus flowers. If a plant disease killed a large portion of the cact
I NEED ANYONE HELP ASAP!!!
Find the 66th term of the arithmetic sequence 3, 13, 23, ...
Find the volume of this rectangular prism. 6 cm 16 cm 1 cm
In "except bloom ability". what do paragraphs 15 through 17 show about Guthrie's character?
Consider the following statement: "Negative experiences, as well as positive ones, strengthen us and can help us become the person we are meant to be." Do you t
Suppose a disease wipes out most of the mountain Lion population in the food web shown
If the whole world was watching id still dance with you lyrics.
0.65 converted to percent is
ACCESS MORE