A 500 W heating coil designed to operate from 110 V is made of Nichrome 0.500 mm in diametera.Assuming the resistivity of the nichrome remains constant at is 20.0 degrees C value find the length of wire used.b. Now consider the variation of resistivity with temperature. What power is delivered to the coil of part (a) when it is warmed to 1200 degrees C.?

Respuesta :

Answer:

a) 3.162 m

b) 339.7 W

Explanation:

Assume ρ = 1.50*10^-6 Ωm, and

α = 4.000 10-4(°C)−1 for Nichrome

To solve this, we would use the formula

P = V² / R

So when we rearrange and make R subject of formula, we have

R = V² / P

Resistance of the heating coil, R

R = (110² / 500)

R = 12100 / 500

R = 24.2 ohms

Recall the formula for resistivity of a wire

R = ρ.L/A

Again, in rearranging and making L subject of formula, we have

L = R.A / ρ

To make it uniform, we convert our radius from mm to m.

Diameter, D = 0.5 mm

Radius of wire = 0.5 / 2 mm = 0.25 mm = 0.00025 m

We then use this radius to find our area

A = πr²

A = π * 0.00025²

A = 1.96*10^-7 m²

And finally, we solve for L

L = (24.2 * 1.96*10^-7 / 1.50*10^-6) =

L = 3.162 m

(b)

Temperature coefficient of resistance.

R₁₂₀₀ = R₂₀[1 + α(1200 - 20.0) ]

R₁₂₀₀ = R₂₀[1 + α(1180) ]

R₁₂₀₀ = 24.2[ 1 + 4.*10^-4 * 1180 ]

R₁₂₀₀ = 24.2[1 + 0.472]

R₁₂₀₀ = 24.2 * 1.472

R₁₂₀₀ = 35.62 ohms

Putting this value of R in the first formula from part a, we have

P = V² / R

P = (110² / 35.62)

P = 12100/ 35.62

P = 339.70 watts

(a) Length of the wire is 3.162 m

(b) Power delivered to the coil is 339.7 W

Electrical Power:

The electrical power is given by

P = V² / R

R = V² / P

Resistance of the heating coil, R

R = (110² / 500)

R = 12100 / 500

R = 24.2 Ω

Now the resistivity of a wire is given by

ρ= RA/L

here ρ = 1.50×10⁻⁶ Ωm

so after rearranging we get:

L = RA / ρ

Now, the radius of wire r = 0.5 / 2 mm = 0.25 mm = 2.5×10⁻⁴ m

So the cross sectional area can be calculated as follows

[tex]A = \pi r^2\\\\A = \pi \times (2.5\times10^{-4})^2\\\\A = 1.96\times10^{-7} m^2[/tex]

hence,

[tex]L = (24.2 \times1.96\times10^{-7} / 1.50\times10^{-6}) \\\\L = 3.162\; m[/tex]

(b)The dependency of resistance with temperature is as follows:

R = R₀[1 +  αΔT]

α = [tex]4\times10^{-4}^\;oC^{-1}[/tex] for Nichrome

[tex]R' = R [1 + \alpha (1200 - 20) ]\\\\R' = R[1 + \alpha (1180) ]\\\\R' = 24.2[ 1 + 4*10^{-4} * 1180 ]\\\\R' = 24.2[1 + 0.472]\\\\R' = 24.2 * 1.472\\\\R' = 35.62 \;\Omega[/tex]

So the power generated is :

P = V² / R

P = (110² / 35.62)

P = 12100/ 35.62

P = 339.70 watts

Learn more about electrical power:

https://brainly.com/question/26174188

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico