A 2.00-m rod of negligible mass connects two very small objects at its ends. The mass of one object is 1.00 kg and the mass of the other is unknown. The center of mass of this system is on the rod a distance 1.60 m from the 1.00-kg mass object. What is the mass of the other object?A) 0.250kg B) 4.00kg C) 4.11kg D) 0.800kg E) 3.22kg

Respuesta :

Answer:

4kg

Explanation:

Step one:

given

length of rod=2m

mass of object 1 m1=1kg

let the unknown mass be x

center of mass c.m= 1.6m

hence 1kg is 1.6m from the c.m

and x is 0.4m from the c.m

Taking moment about the c.m

clockwise moment equals anticlockwise moments

1*1.6=x*0.4

1.6=0.4x

divide both sides by 0.4 we have

x=1.6/0.4

x=4kg

The mass of the other object is 4kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico