Miranda has been offered two jobs. The pay at job A would be $750 per month plus 15% of the value of the merchandise she sells. Job B offers $675 per month plus 20% of the value of the merchandise she sells. What value of merchandise must she sell in order to make more money at job B than job A? Which of the following best represents this situation?



A. 750 + 0.15x = 675 + 0.20x

B. 750 + 0.20x = 675 + 0.15x

C. 750 + 0.15x > 675 + 0.20x

D. 750 + 0.15x < 675 + 0.20x

Respuesta :

it’s C i think cause it’s saying it offers $675 more so > is the more sign

Answer:

x - would be the total value of merchandise sold

y - would be her take home pay would be

Job A: y = 0.15x + 750

Job B: y = 0.20x + 675

We want to know when job B's pay will be larger than job A's pay. So set the expression for job B larger than job A, solve for x

0.20x + 675 > 0.15x + 750

0.20x - 0.15x > 750 - 675

0.05x > 75

x > 75/0.05

x > 1500

Miranda must sell more than $1500 worth of merchandise to have

C would be your best answer, correct me if i am wrong.

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico