my sister is bugging me and i dont care so please help
(sorry about the name this is how it got sent to me)

**EXPLAIN LIKE DO STEPS SO IT DOESNT LOOK LIKE ITS CHEATING??

my sister is bugging me and i dont care so please help sorry about the name this is how it got sent to me EXPLAIN LIKE DO STEPS SO IT DOESNT LOOK LIKE ITS CHEAT class=

Respuesta :

Number 3's answer: $2.89 per box

Explanation: take the total cost divided by the number of cereal boxes. $43.35÷15=$2.89 per box

Number 4's answer: 2.45

Explanation: number of points divided by minutes=points per minute. 98÷40=2.45 point a minute.

Number 5's answer:$0.89

Explanation:total cost of bananas divided by pounds=cost per pound. $1.89÷2.25 (2 1/4) =$0.89

Hope this helps

ACCESS MORE