Kate wants to buy a shirt that regularly cost $30. It is on sale for 20% off. After the discount she has to pay a 6% sales tax.

What is the final price of the shirt.

Respuesta :

Answer:

25.44$

Step-by-step explanation:

20% of $30 = 6 $

Cost = 24$

Tax = 1.44$

Total cost = 25.44$

HOPE THIS HELPS

PLZZ MARK BRAINLIEST

Answer:

The final price of shirt is $25.44

30×.20= 6

30-6=24

24×0.06=1.44

24+1.44= 25.44

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico