Respuesta :
Answer:
[tex]m_{Cu}=0.99gCu[/tex]
Explanation:
Hello!
In this case, considering the given chemical reaction and the mass of the magnesium strip, following the indications of the atomic weight ratio (2.61 g Cu/1 g Mg), and keeping in mind the 1:1 mole ratio one could compute the produced mass of copper as shown below:
[tex]m_{Cu}=0.38gMg*\frac{2.61gCu}{1gMg} \\\\m_{Cu}=0.99gCu[/tex]
Best regards!
In part 1, the magnesium strip weighed 0.38g. If each copper atom is 2.61 times heavier than a magnesium atom, we can set up the equation:
[tex]\frac{0.38mg}{1} x \frac{2.61cu}{1mg} =\frac{0.38x2.61}{1} = 0.99cu[/tex]
The mass of the copper that can be produced is 0.99g.