fasonantonio4 fasonantonio4
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

9. A store has a sale on oranges, each pound of oranges costs $0.75. How many pounds of oranges can a customer purchase if they have $6?​

Respuesta :

Rinm Rinm
  • 18-11-2020

Answer:

8 pounds of oranges.

Step-by-step explanation:

6/0.75 is 8.

Answer Link

Otras preguntas

jeremy drove to work with the average speed of 42 miles per hour. if he had driven with the speed of 48 mph, he would have arrived 10 minutes earlier. how far i
plz help me asap plz i will give brainliest
how can you handle negative influence​
Based on the diagram, what is cos A? Enter your answer in the boxes. COS A=
help pls i’m very confused
Is this true or false?​
investiga sobre algún suceso donde haya algún daño por contaminación​
Calculate the difference and enter it below -6 - 12
what is government offices​
Draw an angle and then draw the opposite ray to one of its sides to form a linear pair. Find the measure of the angle formed by the angle bisector of the origin