The following diagram displays a disposable mold that a company uses to craft gold cones used in jewelry. Each mold is only used once. Molds are made by a 3D printer. What is the amount of material need in order to make 500 molds?

The following diagram displays a disposable mold that a company uses to craft gold cones used in jewelry Each mold is only used once Molds are made by a 3D prin class=

Respuesta :

Answer:

95,433.6 cm³

Step-by-step explanation:

The amount of material used to make 1 mold = volume of the rectangular prism - volume of the cone

Volume of cube = s³

s = 6 cm

Volume of cube = 216 cm³

Volume of the cone = ⅓πr²h

radius (r) = ½(4) = 2 cm

height = 6 cm

Volume of cone = ⅓*π*2²*6 = π*4*2 = π*8 = 25.13 cm³

Amount of material used for 1 mold = 216 - 25.13 = 190.87 cm³

To make 500 molds, it would require:

190.87 × 500 = 95,435 cm³ amount of materials.

This is close to 95,433.6 cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico