jay1251 jay1251
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of charcoal cost $3.15.what is the unit price?
​

Respuesta :

anumalous anumalous
  • 18-11-2020
Unit price = $3.15/3lb
Unit price = $1.5/lb
Answer Link
MHAEriFoxy
MHAEriFoxy MHAEriFoxy
  • 11-12-2020

Answer:

3 lbs (I think.....) XD

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation in slope intercept form for an equation with an x - intercept of ( 2,0) and a y - intercept of ( 0, -6 ) Equation in Standard Form : ________
A school is planning a field trip to a theme park. A ticket to the park costs ​$21. For a group of 50 or​ more, there is a 16​% discount. The school saved ​$756
Which is the best definition of the underlined word? My backpack held many provisions, such as sandwiches, water, and nuts. tools supplies picnic favorite foods
(8k4 + 2k2) – (4x2 + 8k4) ​
Solve: - 6=-1 Idk now what this is pls help
five more than the product of a number and 2 equals 8​
12 is 20%of what number​
1 The sum of three consecutive integers is 72. Find the integers.O A 25, 26, 27B 23, 24, 25c 22, 23, 24OD 24, 25, 26​
French: I am I have She has He is
how are objects around you affected by the mass of earth​