At a grocery store, Mary bought five cans of corn and paid $1.50. Larry bought 8 cans of corn and paid $2.40. What is the constant of proportionality that relates to the cost per can?

Respuesta :

Answer:

each can costs 30 cents

Step-by-step explanation:

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

If you divide 1.50 by 5 you get .30 and if you divide 2.40 by 8 you also get .30 keep smiling, have a good day

ACCESS MORE