You buy $g$ gallons of gasoline at $2.37 per gallon and pay $21.33. Write an equation to find the number of gallons purchased. Then find the number of gallons of gasoline that you purchased.

Respuesta :

Answer: 21.33 / 2.37=9

Step-by-step explanation: this equation works because you are finding how many times the one gallon payment can be paid, and the answer you get is how many gallons you use.

ACCESS MORE