Nghneetu Nghneetu
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Lucio is buying candy. He buys 1.5 pounds of gummy bears which cost $1.88 per pound and 0.8 pounds of caramels which cost $2.75 per pound. What is the total cost of the candy?

Respuesta :

mariev1073
mariev1073 mariev1073
  • 18-11-2020

Answer:

$5.02

Step-by-step explanation:

Answer Link
samthebruvong
samthebruvong samthebruvong
  • 18-11-2020

Answer:

5.02

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

come si dice come ti chiami in spagnolo???
Jesse's dog Angel weights 18 1/2 lbs.. How many ounces does Angel weight?
How do you graph and work problem x+4y=16??
How do you graph and work problem x+4y=16??
Describe how you solved the following problem:I have a jar filled with $100 worth of quarters, nickels, and dimes. I have the same amount of each type of coin.
How has the Pythagorean Theorem helped us through life?
how to do this equation by elimination 8x +14y= 4 and -6 + -7y =-10
Jesse's dog Angel weights 18 1/2 lbs.. How many ounces does Angel weight?
What does Hajj mean?
Brian has 3 basketball cards and 5 baseball cards. What fraction of Brian's cards are baseball cards?