Respuesta :

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Answer:

14

Step-by-step explanation:

given,

total no. of students=35

percentage of boys=60%

now,

no.of boys= 60% ×35

=60/100×35

= 21

then,

the no. of girls = total no.of students- no. of boys

= 35 - 21

= 14

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico