66 erasers cost \$6.60$6.60dollar sign, 6, point, 60.
Which equation would help determine the cost of 333 erasers?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer:

(Choice A)
A
\dfrac{3}{x} = \dfrac{\$6.60}{6}
x
3

=
6
$6.60

start fraction, 3, divided by, x, end fraction, equals, start fraction, dollar sign, 6, point, 60, divided by, 6, end fraction

(Choice B)
B
\dfrac{3}{6} = \dfrac{\$6.60}{x}
6
3

=
x
$6.60

start fraction, 3, divided by, 6, end fraction, equals, start fraction, dollar sign, 6, point, 60, divided by, x, end fraction

(Choice C)
C
\dfrac{x}{3} = \dfrac{6}{\$6.60}
3
x

=
$6.60
6

start fraction, x, divided by, 3, end fraction, equals, start fraction, 6, divided by, dollar sign, 6, point, 60, end fraction

(Choice D)
D
\dfrac{x}{3} = \dfrac{\$6.60}{6}
3
x

=
6
$6.60

start fraction, x, divided by, 3, end fraction, equals, start fraction, dollar sign, 6, point, 60, divided by, 6, end fraction

(Choice E)
E
None of the above
HURRY YOU WILL GET 100 POINTS FOR ANSWERING THIS FAST AND THE BRAINLIEST

Respuesta :

Answer:

Answer

3.0/5

8

hannahl52

Expert

1.4K answers

1.2M people helped

This is how you would determine the equation and solve the problem:

- First, it is important that you find how much each eraser cost. You do know that 66 erasers cost $6.60. So create an equation.

- The equation would be: 66/6.60

which means each eraser was 10 cents each

- Now you can create a equation that would determine the cost of 333 erasers since you know how much each eraser actually cost. The equation would be:

- .10×333=?

To create that equation all you need to do is multiply the price of the erasers (10 cents) by how many erasers you are buying (333).

Answer:

E

None of the above

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE