Given :
A 1200 kg car travelling at 45 m/s slams on its breaks and slides to a stop.
If the coefficient of kinetic friction between the car and the road is 0.85 .
To Find :
How far the car slides.
Solution :
Acceleration is given by :
[tex]ma = \mu_kmg\\\\a = \mu_kg\\\\a = 0.85\times 10\ m/s^2\\\\a = 8.5\ m/s^2[/tex]
Distance covered is :
[tex]2as=u^2-v^2\\\\s = \dfrac{u^2-v^2}{2a}\\\\s=\dfrac{45^2-0^2}{2\times 8.5}\\\\s=119.12\ m[/tex]
Therefore, distance covered is 119.12 m.
Hence, this is the required solution.