Answer:
3 hours
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Earnings = \$10[/tex] per hour
[tex]Total\ Earnings = \$80[/tex]
Required
Determine the number of hours worked on Sunday
If she works for 5 hours on Saturday, then her Saturday earnings is:
[tex]Saturday\ Earnings= \$10 * 5[/tex]
[tex]Saturday\ Earnings= \$50[/tex]
Her earnings on Sunday is Total Earnings - Saturday Earnings. So, we have:
[tex]Sunday\ Earnings = Total\ Earnings - Saturday\ Earnings[/tex]
[tex]Sunday\ Earnings = \$80 - \$50[/tex]
[tex]Sunday\ Earnings = \$30[/tex]
Number of hours worked is calculated by dividing earnings by earnings per hour.
So:
[tex]Hours = \frac{\$30}{\$10}[/tex]
[tex]Hours = 3[/tex]
Hence, she worked for 3 hour