1. A soccer player kicks a soccer ball towards the goal. If she kicks it with a velocity of 24 m/s at an angle of 31 degrees above the ground, how high will the ball go?

Respuesta :

Answer:

The ball will go as high as 8.46 m

Explanation:

Projectile Motion

It's the type of motion that experiences an object launched at a certain height above the ground and moves along a curved path exclusively under the action of gravity.

Being vo the initial speed of the object, θ the initial launch angle, and g the acceleration of gravity, then the maximum height hm can be calculated as follows:

[tex]\displaystyle h_m=\frac{v_o^2\cdot \sin^2\theta}{2g}[/tex]

The soccer ball is kicked at a speed of vo=24 m/s at an angle of θ=31°. Taking the value of [tex]g=9.8 m/s^2[/tex], then:

[tex]\displaystyle h_m=\frac{24^2\cdot \sin^2 31^\circ}{2\cdot 9.8}[/tex]

[tex]\displaystyle h_m=\frac{576\cdot 0.2653}{19.6}[/tex]

[tex]h_m=7.80~m[/tex]

The ball will go as high as 8.46 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico