PLEASE HELP!!! I WILL MARK THE BRAINLIST IF I GET 2 ANSWERS!!!

Charlie bought 2 pounds of pears for $0.76 per pound and 22 pounds of grapes for $1.40 per pound. How much money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes?​