Answer:
16.67m/s
Explanation:
Given parameters:
Distance Pete drove = 300m
Time taken = 18s
Unknown:
Speed = ?
Solution:
Speed is the distance traveled per unit of time.
It is mathematically expressed as;
Speed = [tex]\frac{distance}{time}[/tex]
Insert the parameters and solve;
Speed = [tex]\frac{300}{18}[/tex] = 16.67m/s