An appliance store sells lamps at $95.00 for two. A department store sells a similar lamp at five for $250.00 What is the cost for 1 lamp at the appliance store?

Respuesta :

Answer:

47.5 per 1 lamp

Step-by-step explanation:

First, we can ignore the info about the department store because it is useless. Now, for the appliance store, we now that it sells lamps for 95 dollars per 2 lamps. 2 lamps equal 95, and it is asking how much does 1 cost. We can simply divide. So, 95/2= 47.5 dollars

ACCESS MORE