a video store membership costs $21 and members pay $2.50 for each video. if one one member paid $46 for their membership and their videos how many videos did they buy? PLEASE show your work

Respuesta :

Answer:

46 / 5 + 9.2 so 9 videos

Step-by-step explanation:

Answer:

10 movies.

Step-by-step explanation:

46-21=25.

25 divided by 2.5 = 10

ACCESS MORE