hkin1542 hkin1542
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

A jar containing 14 ounces of jelly costs $3.22. How much does the jelly cost per ounce?

Respuesta :

alyssamartinez3830
alyssamartinez3830 alyssamartinez3830
  • 17-11-2020

Answer:

23 cents per ounce

Step-by-step explanation:

3.22 divided by 14 = 0.23

Answer Link
kristinrobinson47 kristinrobinson47
  • 17-11-2020

0.23  

3.22/ 14 = .23 per oz.

Answer Link

Otras preguntas

each year the gardners plant 7/8 of an acre with tomatoes. They sell half of what they grow at a roadside stand. What part of an acre do the gardeners use for t
How do you use implicit differentiation to find x^2+3xy+y^3=10
Why did the slogan Peace Land and Bread appeal to the Russian people?
please solve the following equation. x-6x=56
please solve the following equation. x-6x=56
each year the gardners plant 7/8 of an acre with tomatoes. They sell half of what they grow at a roadside stand. What part of an acre do the gardeners use for t
Convert 3/11 into a percent?
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Why did the slogan Peace Land and Bread appeal to the Russian people?
Convert 3/11 into a percent?