Respuesta :

Answer:

$3 per kg of rice

Step-by-step explanation:

To find the unit price of the rice, you have to divide the price of 2.5 kgs by 2.5 to get to the base unit of 1 kg.

7.50/2.5=3

So, it is $3 for every kg of rice.

ACCESS MORE