The total revenue R earned (in thousands of dollars) from manufacturing handheld video games is given by R(p) = −25p^2 + 1600p where p is the price per unit (in dollars).
(a) Find the revenues when the price per unit is $20, $25, and $30.
(b) Find the unit price that will yield a maximum revenue.
(c) What is the maximum revenue?
(d) Explain your results.