Answer:
The expression is
[tex]y=8.99+2.5x[/tex]
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
cost per person for entry/admission= $8.99
cost per ride= $2.5
we are told that Elian went on six rides
Step two:
let the number of rides be x
the linear function for the total cost at the Gwinnett county fair for each person is
[tex]y=8.99+2.5x[/tex]
for x=6
y=8.99+2.5(6)
y=8.99+15
y=23.99
The total amount Elian spends is $23.99