contestada


1. The mean age of the viewers of a popular quiz show is 38.3 years with a standard
deviation of 12.71 years.
a) What is the Z-score of a 25-year-old viewer?
b) What is the z-score of a 70-year-old viewer?
c) What is the z-score of a 40-year-old viewer?
d) What age range is within 1 standard deviation of the mean?
e) What age range is within 2 standard deviations of the mean?
f) What age range is within 1.3 standard deviations of the mean?

Respuesta :

Answer:

a) Approximately [tex]-1.05[/tex].

b) Approximately [tex]2.49[/tex].

c) Approximately [tex]0.13[/tex].

d) Approximately [tex](25.6, \, 51.0)[/tex].

e) Approximately [tex](12.9,\, 63.7)[/tex].

f) Approximately [tex](21.8,\, 54.8)[/tex].

Step-by-step explanation:

The [tex]z[/tex]-score of a measurement [tex]x[/tex] gives the number of standard deviations [tex]\sigma[/tex] between that measurement and the mean [tex]\mu[/tex] of the dataset.

For example, for this dataset, it is given that [tex]\mu = 38.3[/tex] whereas [tex]\sigma = 12.71[/tex]. For a [tex]25[/tex]-year-old viewer, [tex]x = 25[/tex].

How far away is this observation from the mean of this population? [tex](x - \mu) = 25 - 38.3 = -13.3[/tex].

The [tex]z[/tex]-score of this observation would be the approximate number of standard deviations that corresponds to this difference:

[tex]\displaystyle z = \frac{x - \mu}{\sigma} = \frac{25 - 38.3}{12.71} \approx -1.05[/tex].

Similarly:

For [tex]x = 70[/tex], [tex]\displaystyle z = \frac{x - \mu}{\sigma} = \frac{70 - 38.3}{12.71} \approx 2.49[/tex].

For [tex]x = 40[/tex], [tex]\displaystyle z = \frac{x - \mu}{\sigma} = \frac{40 - 38.3}{12.71} \approx 0.13[/tex].

Separately adding and subtracting [tex]\sigma[/tex] from [tex]\mu[/tex] would give the upper bound and the lower bound of the age range within [tex]1[/tex] standard deviation from the mean:

  • Upper bound: [tex]\mu + \sigma = 38.3 + 12.71 \approx 51.0[/tex].
  • Lower bound: [tex]\mu - \sigma = 38.3 - 12.71 \approx 25.6[/tex].

Similarly, for the interval within [tex]2[/tex] standard deviations from the mean:

  • Upper bound: [tex]\mu + 2\, \sigma = 38.3 + 2 \times 12.71 \approx 63.7[/tex].
  • Lower bound: [tex]\mu - 2\, \sigma = 38.3 - 2\times 12.71 \approx 12.9[/tex].

For the interval within [tex]1.3[/tex] standard deviations from the mean:

  • Upper bound: [tex]\mu + 1.3\, \sigma = 38.3 + 1.3 \times 12.71 \approx 54.8[/tex].
  • Lower bound: [tex]\mu - 2\, \sigma = 38.3 - 2\times 12.71 \approx 21.8[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico