A wave is moving toward the shore If its frequency is 2.7 hertz, what is its wavelength? What would the correct number of significant figures be?

Respuesta :

Neetoo

Answer:

λ = 1.1×10⁸ m

Explanation:

Given data:

Frequency of wave = 2.7 Hz

Wavelength of wave = ?

Solution:

Formula:

Speed of wave = frequency × wavelength

Speed of wave = 3×10⁸ m/s

now we will put the values in formula.

3×10⁸ m/s = 2.7 s⁻¹ × λ

λ = 3×10⁸ m/s /2.7 s⁻¹

λ = 1.1×10⁸ m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico