Buddy223 Buddy223
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate in decimal representation $150 for 22 ft.²

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 17-11-2020

Answer:

$6.82 per foot

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide.

150 / 22 ≈ 6.82

Best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

A pack of sugar costs £1.25 for 500g. How much for 1kg?
Please answer this question!! <3 <4 <5 <6 <9
which of the following notes would be the most relevant if you were researching the structures of skyscrapers
according to aristotle, with whom did a tyrant share power
Find the length of x. Assume the triangles are similar.
The roof of a house rises 9 ft over a run of 12 ft. Determine the height of a vertical brace placed 8 ft from the low end of the roof.
Christina knits a scarf for each of her 7 friends. Altogether, the scarfs had a total length of 39.9 ft. if each scarf has the same length. how long was each sc
Read the passage. In it, the mother misuses the English idiom “It takes two to tango.” What does her language show about her as a character? She has picked up e
What is 2 1/2 x 1 3/4 x 3/4
During your first patrol you establish