Ada bought 90 feet of for ​$20.70. She needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will she pay for the extra 30 feet of ​?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

20.70/90= 0.23 per foot

30*.23= 6.90

It'll cost $6.90 for 30 more feet.

ACCESS MORE