nvrsury nvrsury
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-pound sack of flour costs $8. What is the cost per 1 pound of flour ?

Respuesta :

Ditipatel Ditipatel
  • 17-11-2020

Answer:

0.80 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
stephanier0048 stephanier0048
  • 17-11-2020

Answer: $1.25

Step-by-step explanation:

10÷ 8= 1.25

1.25 x 8 =10

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the linear relationship? A graph of a linear function that decreases from left to right passing through the points negative 2 comma 3 and 2
Solve for w. 5w+3=-7
What is a soulmate sketch
different types of polygons?
4. Who can start the appeal process?
Select the correct answer.Which is the correct simplified form of the expression (b^6/a^3)^1/3 ?
Which compound exhibits the strongest overall intermolecular forces
How are the words alleys and ponies alike ? How are they different ?
A certain type of mutation converts the base cytosine to uracil. If this mutation is not repaired when the DNA replicates, as shown in the diagram, which of the
the ___ begins to form in the centre of the nebula
ACCESS MORE