At a given time, the length, L, of the shadow of an object varies directly
as the height of the object, H. If the shadow is 27 ft when the height of
the object is 12 ft, what is the height of the object if the shadow is 18 ft?

Respuesta :

Answer:

8 ft

Step-by-step explanation:

Use the direct variation equation, y = kx, where k is a constant.

Change the equation to fit the variables: L = kH

Plug in the given length of the shadow and the height of the object, then solve for k:

L = kH

27 = k(12)

2.25 = k

So, the equation is L = 2.25H

Then, plug in 18 as L, and solve for H:

L = 2.25H

18 = 2.25H

8 = H

So, when the shadow is 18 feet, the height of the object is 8 ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico