Respuesta :
Answer:
1.68 m/s
Explanation:
Given that,
Mass of a camper, m₁ = 80 kg
Initial speed of the camper, v₁ = 4 m/s
We need to find the speed and the direction of the canoe and the camper if their combined mass is 110 kg, Let it is V. The momentum of the system remains conserved. Using the law of conservation as follows :
[tex]m_1v_1=(m_1+m_2)V\\\\V=\dfrac{m_1v_1}{m_1+m_2}\\\\=\dfrac{80\times 4}{80+110}\\\\=1.68\ m/s[/tex]
So, the combined speed of canoe and the camper is 1.68 m/s.
Answer:
v = 2.9 m/s
Explanation:
m1 = 80 kg v1 = 4 m/s m2 = 30 kg m(f) = 110 kg
m1v1+m2v2/(m1+m2)=vf
(80 * 4) + (30 * 0) / (110) = v
v = 2.9 m/s
hope this helps!! :)