"A pair of students spend money differently at school. David buys a $1.25 soda every day from the vending machine. Lauren buys a cookie daily for $0.75. David starts the school year with $100 for lunch money and Lauren starts with $75."

Write equations representing David and Lauren's spending habits compared to how much money they have overall​