Anna is in charge of the alumni fundraiser for her alma mater. She is selling pre-sale tickets for $10 and at-the-door tickets for $25. The venue has the capacity to hold 400 people. The graph represents the number of tickets Anna needs to sell to offset her upfront costs and raise at least $5,000 for her school

What is the minimum number of pre-sale tickets she needs to sell to make her goal?

333
66
67

Anna is in charge of the alumni fundraiser for her alma mater She is selling presale tickets for 10 and atthedoor tickets for 25 The venue has the capacity to h class=

Respuesta :

Answer:

D. 67

Step-by-step explanation:

To help me see the region we needed to look at, I wrote the inequalities out.

Let x be number of pre-sale tickets and y be the number of at-the-door tickets as your graph suggests.

So one of the inequalities about number of where the other one is about cost.

You are given x+y is no more than 400 or x+y<=400 (the top line graphed in your picture is x+y=400).

You are given 10x+25y is at least 5000 or 10x+25y>=5000 (the bottom line graphed in your picture).

I solved both of these for y.

Answer:

67

Explanation:

Let us assume that Anna sells x number of pre-sale tickets and y number of at-the-door tickets.

Since, total capacity of the venue is 400, so we can write x + y = 400 ...... (1)

Now, given that each pre-sale ticket costs $10 and each at-the-door ticket costs $25, and the total funds she needs to raise is $5000

So, we can write 10x + 25y = 5000, ⇒ x + 2.5y = 500 .... (2)

Now, solving equations (1) and (2) we get,  

(2.5 - 1)y = 500 - 400 = 100

⇒ 1.5y = 100

⇒ y = 66.67

Hence, from equation (1) we get, x = 400 - 66.67 = 333.33

Since Y can't be a fraction and it can not be < 66.67 (Otherwise the goal of $5000 can not be achieved)

So, the minimum number of at-the-door ticket she needs to sell to make her goal is 67.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico