Respuesta :

Answer:

$23

Step-by-step explanation:

At a grocery store 3 cans of soup cost $6.90

3 cans = 6.90

1 can= 6.90/3

1 can = $2.3

Therefore the cost of 10 cans can be calculated as follows

1 can= $2.3

10 cans= 10×2.3

= $23

Hence 10 cans will cost $23

ACCESS MORE