Answer:
a
[tex]E = 0.4850 [/tex]
b
[tex]E = 0.8689[/tex]
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The sample size is n = 108
The sample mean is [tex]\= x = 8.8 \ years[/tex]
The standard deviation is [tex]\sigma = 3.5[/tex]
From the question we are told the confidence level is 85% , hence the level of significance is
[tex]\alpha = (100 - 85 ) \%[/tex]
=> [tex]\alpha = 0.15[/tex]
Generally from the normal distribution table the critical value of [tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] is
[tex]Z_{\frac{\alpha }{2} } = 1.44 [/tex]
Generally the margin of error is mathematically represented as
[tex]E = Z_{\frac{\alpha }{2} } * \frac{\sigma }{\sqrt{n} }[/tex]
=> [tex]E = 1.44 * \frac{ 3.5 }{\sqrt{108} }[/tex]
=> [tex]E = 0.4850 [/tex]
From the question we are told the confidence level is 99% , hence the level of significance is
[tex]\alpha = (100 - 99 ) \%[/tex]
=> [tex]\alpha = 0.01[/tex]
Generally from the normal distribution table the critical value of [tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] is
[tex]Z_{\frac{\alpha }{2} } = 2.58 [/tex]
Generally the margin of error is mathematically represented as
[tex]E = Z_{\frac{\alpha }{2} } * \frac{\sigma }{\sqrt{n} }[/tex]
=> [tex]E = 2.58 * \frac{ 3.5 }{\sqrt{108} }[/tex]
=> [tex]E = 0.8689[/tex]