3. A runner moving at a speed of 8.8m/s rounds a bend of radius 25m. Find the centripetal force of the 700N runner.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Centripetal force is expressed as;

F = mv²/r

m is the mass = 700/10 = 70kg

v = 8.8m/s

r = 25m

Required

Centripetal force

Substitute the given parameters into the formula;

F = 70*8.8²/25

F = 70 * 77.44/25

F = 5420.8/25

F = 216.832N

Hence the centripetal force of the runner is 216.832N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico