Respuesta :

Answer: The answer is $1.65 for 5 bananas

Step-by-step explanation:

3x = 0.99

----     ----

3         3

x = .33

Question / Idea:

If you have 3 bananas and it cost a total of $0.99, how much does one banana cost?

The variable x equals how much one banana costs.

New question / Idea:

If you have a total of 5 bananas and one cost .33 cents, how much is the total?

5(.33) = x

1.65 = x

x = the total cost of 5 bananas

Hope this helps!!!

Answer:

$1.65 for 5 bananas

Step-by-step explanation:

3 bananas cost- $0.99

5 bananas cost- $ ??

Step 1: Find unit rate : $0.99/3 | $0.99 divided by 3=$0.33

Step 2: Multiply: 0.33x5 = $1.65 for 5 bananas

Hope this helped!

ACCESS MORE