Respuesta :
Answer: The answer is $1.65 for 5 bananas
Step-by-step explanation:
3x = 0.99
---- ----
3 3
x = .33
Question / Idea:
If you have 3 bananas and it cost a total of $0.99, how much does one banana cost?
The variable x equals how much one banana costs.
New question / Idea:
If you have a total of 5 bananas and one cost .33 cents, how much is the total?
5(.33) = x
1.65 = x
x = the total cost of 5 bananas
Hope this helps!!!
Answer:
$1.65 for 5 bananas
Step-by-step explanation:
3 bananas cost- $0.99
5 bananas cost- $ ??
Step 1: Find unit rate : $0.99/3 | $0.99 divided by 3=$0.33
Step 2: Multiply: 0.33x5 = $1.65 for 5 bananas
Hope this helped!