1. Consider an economy with a population of 100,000 households. 60 percent of households reportan annual income of $25,000 ("low earners"), 30 percent of households report an annual incomeof $70,000 ("mid earners"), and 10 percent report an annual income of $110,000 ("high earners").(a)[2 pts]What is the total income earned by households in this economy?

Respuesta :

Answer:

The total income earned by households in this economy is:

$4,700,000,000

Explanation:

a) Data and Calculations:

Household population = 100,000

Low earners = 60% with annual income of $25,000 each

Mid earners = 30% with annual income of $70,000 each

High earners = 10% with annual income of $110,000 each

60% of the population = 60,000 (100,000 * 60%) households

30% of the population = 30,000 (100,000 * 30%)  households

10% of the population = 10,000 (100,000 * 10%)  households

Total income earned by the households:

Low earners = 60,000 * $25,000 =      $1,500,000,000

Mid earners = 30,000 * $70,000 =         2,100,000,000

High earners = 10,000 * $110,000 =        1,100,000,000

Total income earned in the economy $4,700,000,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico